יהודית לוי פסיכותרפיסטית טיפול פרטני זוגי ומשפחתי

התגברות על פוביית הלבד

להיות לבד יכול להיות תענוג. אך כל תענוג משרת את המטרה, כשמנצלים אותו במידה. כשאדם פוחד מבדידות, ומרגיש ביסודו חוסר ביטחון וחוסר יכולת לדאוג לעצמו, וסבור כי קשר רומנטי הוא הפיתרון, הוא עשוי להיכנס למערכת יחסים המוגדרת מראש לכישלון.

כל אדם חש צורך להתחבר לאחרים, ולחוש את תחושת היחד. חלק מהאנשים חווים צורך מוגבר יותר להיות עם אחרים, אך כמעט כולם חולקים את הדחף האנושי הבסיסי הזה במידה מסוימת, ועבור חלק, הצורך להיות בסביבה פרטנית, כגון בתוך מערכת יחסים זוגית, הופך להיות מכריע.

העובדה היא שאם אדם אינו מסוגל, כמעט לעולם, להישאר לבד, הוא הופך להיות תלותי. מטרת הכתיבה בהמשך נועדה לאנשים שאינם מסוגלים לשהות במחיצת עצמם, כשהמטרה היא לסייע בהשבת חלק מהעצמאות, ואף להתחיל ליהנות ממנה, או לפחות לסבול את חברת עצמו לעיתים. אז איך משפיעה עליכם פוביית הלבד?

 

פוביית השהות הבודדת בכאוס של החיים

פוביית הלבד היא חוסר היכולת להיות לבד. מצב זה גורם לאנשים לחפש זוגיות קבועה, ומכיוון שזוגיות המבוססת על תלות נועדה לכישלון במרבית המקרים, אדם עם הפחד מהלבד מחפש תמיד את מערכת היחסים הבאה, היות ובדידות מפחידה אותו באמת.

מצב זה מתחיל בדרך כלל בילדות, והוא נקשר לפחד מנטישה. כמבוגרים, אנשים מבינים באופן מודע שהם בטוחים גם כשהם לבד, אך מוחם עדיין מחובר לזיכרונות ותחושות הילדות, והמצב מתבטא במיוחד בחוסר אונים.

 

סיבות נוספות לפחד מהלבד

לאנשים שונים יש סיבות שונות לפחד מהלבד. לעיתים הבדידות מזכירה מצב של איום או עונשים מהילדות. לעיתים אנשים משווים את השהות לבד למצב של נטישה. לעיתים הם חשים כאילו הם "חדלים מלהתקיים" כשהם לא נמצאים בסביבת אחרים. אנשים אלו מצליחים להגדיר את עצמם כאדם, רק דרך המגע עם אנשים אחרים.

יש אנשים שפשוט לא למדו מעולם כיצד ליהנות מזמן איכות עם עצמם. רבים משתמשים ב"חברה מלאכותית" על מנת להפיג את תחושת הבדידות, ומפעילים את הטלוויזיה, גולשים באינטרנט, או מאזינים למוסיקה. אך פוביית הלבד מתפוגגת רק באמצעות הביטחון של חברה אמיתית אליה הם משתוקקים.

 

להתגבר על הפחד מהפחד

ולעיתים קרובות, זהו הפחד מהפחד, הפאניקה של אדם שמא יכנס לפאניקה, הוא המניע אותו לחפש חברה קבועה. המחשבה על התקף פאניקה כשאף אחד אחר לא יהיה בסביבה, היא פשוט יותר מידי עבור חלק מהאנשים.

כמובן שככל שאדם סובל מיותר פחדים, כך הוא הופך להיות פחות עצמאי, וככל שהמצב הופך להיות תובעני יותר, כך הוא הופך להיות נזקק יותר בתוך מערכות יחסים. לכן אין זה מפתיע שזוגיות המבוססת על הפחד מהלבד, נדונה לכישלון. כשאדם פוחד להיות לבד, עליו להבין כיצד לבנות את הביטחון העצמי שלו, לחזק את מערכות היחסים שלו, ולשפר את עצמאותו.

 

להיות לבד לעיתים כדי ליצור קשרים אמיתיים

להיות לבד הוא רק תיאור פיסי של מצב זמני, אך להיות בודד מתאר תחושה. אנשים עשויים להרגיש מחוברים לאחרים כשהם לבד, ובפעמים אחרות הם מרגישים בודדים בחברת אנשים אחרים. חשוב ובפעמים אחרות הם מרגישים בודדים בחברת אנשים אחרים. חשוב שאדם ילמד להיות לבד לעיתים, על מנת לטעון את האנרגיה, לקרוא, להתחבר למחשבותיו ורעיונותיו, וליהנות מבלי לחוש איום או חרדה.


הנקודה היא שלהיות לבד היא יותר מצב נפשי מכל דבר אחר. אין פירוש הדבר שאדם אינו זקוק לחברת אנשים אחרים, אלא שמעורבות אדם עם עצמו מאפשרת לו את היכולת להתחבר באופן עמוק לאחרים. אנשים שמתחילים ליהנות מחברת עצמם, מופתעים מהחידוש בתפנית שמקבלות מערכות היחסים שלהם.

 

גמילה מהצורך בחברה קבועה.

כשאדם מאפשר לעצמו לעיתים פסק זמן המוקדש לשהות עם עצמו, איכות המגעים החברתיים שלו משתפרת. יחד עם זאת, בדומה לכל צורך מכריע, ההשתוקקות לחברה קבועה עשויה להתחיל להיות ממכרת. לכן מומלץ להתחיל בצעדים קטנים, ולהגדיל בהדרגה את זמני השהות לבד.
 

 

יהודית לוי
פסיכותרפיסטית
טיפול פרטני זוגי ומשפחתי

 

נייד: 052-3510381

מייל: judlevy08@gmail.com

בניית אתר - קידום פלוס