יהודית לוי פסיכותרפיסטית טיפול פרטני זוגי ומשפחתי

ההשפעה הפסיכולוגית של בעיות פוריות ושיטות הטיפול

בני זוג רבים חווים כיום בעיות פוריות המתבטאות בחוסר יכולת להביא ילדים, או עקרות משנית שהיא חוסר יכולת להרות או לשאת הריון עד לידת ילד אחד או יותר. בעבר סברו מומחים כי מחצית בלבד מכל מקרי בעיות הפוריות נובעים ממקור פיזי, וכי שאר המקרים מוסברים כתוצאה של בעיות פסיכוסומאטיות בקרב נשים. אך מחקרים חדשים מצביעים על העובדה לפיה מרבית מקרי בעיות הפוריות מיוחסות לגורם פיזולוגי בגבר או באישה.

אך בעוד שהגורמים לבעיות פוריות הם פיזיולוגיים באופן גורף, כאב הלב המתלווה אליהן מחמיר לעיתים קרובות את הקשיים הפיזיים והנפשיים של טיפולי פוריות, ועלול לגבות מחיר פסיכולוגי עצום.

מחקר שעקב אחר 488 נשים בארצות הברית, שמילאו שאלון פסיכולוגי סטנדרטי לפני שעברו תכנית פסיכותרפיה להפחתת מתחים, הגיע למסקנה כי נשים הסובלות מבעיות פוריות חוות חרדה או דיכאון מוגברים.

גברים נוטים פחות לדווח על מצוקה בהשוואה לנשים, אך מחקר אחד מצא כי תגובות גברים עשויות להיות תלויות בשאלה האם הם או בנות זוגם מאובחנים עם בעיות פוריות. כאשר מאובחנת הבעיה בקרב בנות הזוג, גברים אינם מדווחים על מצוקה באותה רמה בה נשים חוות אותה. אך כשהם מאובחנים כעקרים, הם חווים רמות הערכה עצמית נמוכה, בעיות סטיגמה ודיכאון.

 

לחץ הנובע מבעיות פוריות

מערכת היחסים הזוגית עשויה להיות מושפעת, מבעיות הפריון, ולא רק מערכת היחסים הזוגית אלא אף מערכות היחסים עם בני משפחה וחברים שעלולים, בשגגה, להחמיר את הכאב הנפשי באמצעות כוונות טובות אך המבוססות על דעות מוטעות וייעוץ שגוי.

בני זוג המתמודדים עם בעיות פוריות עשויים להימנע ממגעים חברתיים עם חברים המצפים לתינוק ומשפחות עם ילדים. הם עשויים להיאבק עם בעיות בתפקוד המיני הקשורות לחרדה וסכסוכים אחרים.

הטיפולים לבעיות פוריות הם רבים ומגוונים וכוללים שיטות קונבנציונאליות, ייעוץ לגבי עיתוי קיום יחסי מין, טיפולים תרופתיים, ניתוחים או טיפולי הפריה חוץ גופית. בעוד שהתערבויות רפואיות מציעות את הסיוע והתקווה הנחוצים, מחקרים מצביעים על כך שהם עשויים אף להוסיף למתח הנפשי, החרדה והצער אותם חווים המטופלים מבעיות הפוריות עצמן.

לעיתים קשה אף לדעת מתי להפסיק לקבל טיפולי פוריות. במקרים מסוימים, אחד מבני הזוג מעוניין להפסיק עם הטיפולים בעוד שבן או בת הזוג מעוניינים להמשיכם, ומצב זה מוסיף לחץ על מערכת היחסים. במקרים רבים מתקבלת בהדרגה, ובקשיים רבים, ההבנה כי יש צורך לוותר על ילדים ביולוגיים ולהמשיך לתהליך אימוץ, תהליך פונדקאות, או להשלים עם העובדה כי לא יהיו להם ילדים.

טיפולי פוריות עשויים אף להחמיר מצבים פסיכיאטריים קיימים. לנשים עקרות עם היסטוריה של דיכאון, למשל, קיים סיכוי גבוה יותר לסבול מדיכאון בהשוואה לנשים עקרות אחרות החוות דיכאון במהלך הטיפולים.

 

פסיכותרפיה להתמודדות עם הבעיות

בני זוג רבים מוצאים את השיטות להתמודדות עם הבעיות בכוחות עצמם, או שהם מבקשים את תמיכת בני המשפחה, החברים, או קבוצות תמיכה, אך אחרים זקוקים לסיוע נוסף.

 

 

ייעוץ פסיכולוגי

זוהי שיטת טיפול נפוצה המגבירה את יכולת ההתמודדות, או מסייעת בקבלת החלטות. מטופלים החווים שינויים ממושכים בדפוסי מצב הרוח, בעיות שינה או בעיות במערכת היחסים, זקוקים לטיפול מקיף יותר כשהם חווים סימני חרדה או דיכאון.

באופן אידיאלי, ייעוץ צריך להתחיל לפני תחילת טיפולי הפוריות, היות וחלק מהמקרים, אם כי לא כולם, מצביעים על כך שטיפול בגורמים פסיכולוגיים כגון דיכאון, חרדה ומתח מסייעים להגברת סיכויי הכניסה להריון.

פסיכותרפיה. מחקרים הגיעו למסקנה לפיה טיפול בין אישי, המתמקד בשיפור מערכות יחסים או פתרון קשיים זוגיים, וטיפול התנהגותי קוגניטיבי, המזהה ומשנה דפוסי מחשבה או התנהגות שאינם בריאים, מספק הקלה למטופלים הסובלים מבעיות פוריות, חרדה, ודיכאון קל עד בינוני.

יהודית לוי
פסיכותרפיסטית
טיפול פרטני זוגי ומשפחתי

 

נייד: 052-3510381

מייל: judlevy08@gmail.com

בניית אתר - קידום פלוס