יהודית לוי פסיכותרפיסטית טיפול פרטני זוגי ומשפחתי

האם ניתן לשלב אהבה ועסקים?

אין זה סוד שעסק מצליח נוצר מתשתית יציבה של שותפות עסקית שעובדת היטב. אלא שכשבני זוג מייסדים יחד עסק, המהמורות שבדרך עלולות למוטט את העסק ואף את מערכת היחסים, אלא אם כן מוצאים את דרך הזהב לעבוד יחד ולשמור את האהבה.

אין ספק שהמחשבה על עבודה עם אדם אהוב עשויה לעורר, כדחף ראשוני לפחות, יותר התכווצות שרירים מאשר בחינת סיכויי הכדאיות. בעוד שההיסטוריה מלאה בשפע סיפורי אזהרה אודות שיתוף הנישואין והעסקים, קיימות אין סוף חברות מצליחות המנוהלות על ידי בני זוג.

 

מציאת האיזון בין העסקים לבין חיי המשפחה

כשהקשר יציב ובריא, שילוב העסקים, ההנאה מהזוגיות וביסוס התא המשפחתי אינו נמצא בסכנה. ניתן לשלב גם את הילדים בעסק, לספר להם מה עושים ההורים בעבודה, מהן המטרות והיעדים, ולגרום להם להיות חלק מהתהליך.

ילדים בהחלט יוצרים איזון טבעי בחיים, וכשההורים העובדים מגיעים יחד הביתה, ניתן לתקשר עימם באופן בריא וגם לעסוק בפעילויות מהנות שאינן קשורות לעבודה. שמירת הקשר האינטימי בין המשפחה והעסק היא המפתח להצלחה.

מצד שני, יש בני זוג העובדים יחד, שמעדיפים לשמור על הפרדה בין החיים האישיים והעסקיים שלהם. למרות שלא תמיד הדבר אפשרי, כשהם חוזרים הביתה בערב, הם מעדיפים פשוט שלא להמשיך לעבוד. כלל נוסף וחשוב הוא שלא לבטא חילוקי דעות בציבור, אלא לדון בהן באופן פרטי. עקרון זה אינו קשור לעסקים משותפים בלבד, אלא גם לזוגיות בריאה המאופיינת בכבוד הדדי.

אין צורך להפריד לחלוטין בין השניים, אלא לנצל את העובדה שהמטרות והיעדים של בני הזוג משותפים. ניתן לשלב טיולי חופשות עם נסיעות עסקים, ואז להתגמש לגבי האופן בו מאורגן היום. יעילות עסקית מאפשרת לבני זוג יותר גמישות לשילוב החיים האישיים עם המקצועיים.

 

יתרונות זוגיות ועבודה משותפת

יש בני זוג שמצליחים לעבוד היטב כשותפים, הן במקום העבודה והן בבית. יתרון זה מתבטא בעולם העסקי והאישי שלהם. זוגות אלו הם ברי מזל כשיש להם את היכולת לבנות משהו ביחד, לחלוק את אותן מטרות, תשוקות וחלומות, ואף לתקשר על בסיס יומי.  יש משהו ייחודי ונדיר בבניית מערכת יחסים בה מבינים בני הזוג שהעולמות שלהם חופפים ושווים במשך כמעט מאת האחוזים מהזמן.

אמון הוא נושא חשוב ביותר במערכת יחסים עסקית, ומנהלים צריכים לדעת שהם יכולים לסמוך על השותף שלהם באופן מוחלט. בנוסף, קיימת היכולת פשוט להיות כנה זה עם זו. כשבני זוג עובדים יחד, יש להם את היכולת פשוט לומר את מה שהם חושבים.

חסרונות. אך בצד האידיליה קיים אף סיכון מסוים. אם דברים אינם מסתדרים, שתי הקריירות של בני הזוג נמצאות בסיכון בו זמנית, שלא לדבר על הסיכון המוגבר כשיש ילדים בתמונה. לכן מומלץ להקפיד היטב על הצד הפיננסי של העסק, ולשמור על התנהלות כלכלית יציבה.

 

זוגיות ועבודה משותפת. אל תנסו את זה בבית. או שכן?

הטיפים הבאים מסייעים לשמירת זוגיות מוצלחת המשלבת גם עסקים משותפים.

להתחיל בקטן. כדי למזער את הסיכונים, ניתן לקחת את הרעיון העסקי המשותף, להתחיל אותו בקטן, לראות כיצד הוא עובד ומתפתח, ולהמשיך משם.

להכין תכנית גיבוי. אם ההתנהלות העסקית המשותפת הופכת  להיות מתוחה מידי, או אם הכימיה בצד המקצועי אינה תקינה, אחד מבני הזוג יכול להפעיל את תכנית ב'.

הפרד ומשול. זוגיות ועסקים עובדים באופן הטוב ביותר ביחד, כשכל אחד מבני הזוג מקבל תחומי אחריות נפרדים, בהתאם למיומנויות האישיות שלו. קביעת התפקידים הנפרדים והבהרת תחומי האחריות של כל אחד מהם, מאפשרת לבני הזוג לסמוך זה על זו כי הם יודעים שכל אחד מהם פועל בתחום בו הוא מצטיין. כששני בני הזוג מנסים לעשות הכול ביחד, ההתנהלות המשותפת עלולה לייגע.

הסכמה על הכללים. בתחילה עשויים להידרש מעט תהליכי ניסוי וטעייה, עד שנמצאת "הנקודה המתוקה" של השותפות העסקית הזוגית. אך קביעת הנחיות תוך שמירה על גמישות, חיונית להצלחת העסק. לכן מומלץ שבני הזוג יגדירו את הכללים ויעמדו בהם.

סבלנות, יושר, פשרות ותשוקה. עסק משפחתי או זוגי עובד טוב יותר כששני בני הזוג מתלהבים ממה שהם עושים. גמישות עסקית וכנות הדדית מסייעים לעבודה משותפת טובה. מומלץ להיות מוכנים להתפשר ולהסתגל לרעיונות השונים, בדומה לכל מערכת יחסים עסקית אחרת. בני הזוג צריכים להיות מסוגלים להקשיב, להתאים את עצמם ולדעת גם מתי להתפשר.

יהודית לוי
פסיכותרפיסטית
טיפול פרטני זוגי ומשפחתי

 

נייד: 052-3510381

מייל: judlevy08@gmail.com

בניית אתר - קידום פלוס