יהודית לוי פסיכותרפיסטית טיפול פרטני זוגי ומשפחתי

ילד הנולד עם תסמונת וההשפעה על הזוגיות וההורות​

הורות לילד עם תסמונת התפתחותית, כגון תסמונת דאון, אוטיזם, תסמונת טורט או תסמונת פסיכולוגית אחרת, מתבטאת במציאות אותה קשה לדמיין. ככל שההורים מכירים היבטי ההפרעה, ורואים את הילד גדל ולומד, הם מגלים כי החיים יכולים להיות שמחים, מתגמלים, אך כמובן מאתגרים. לכן מומלץ ללמוד את כל הניתן על מצב הילד, על מנת להצטייד בכלים הדרושים להבין ולטפל היטב בילד ובצרכיו.

התערבות מוקדמת וחינוך לילד עם תסמונת

תכניות ההתערבות המוקדמת משלבות חינוך מיוחד, טיפול בדיבור, פיזיותרפיה, וטיפול פסיכולוגי לילד ולהורים. שיטות אלו מגבירות את הפוטנציאל ההתפתחותי של ילד הסובל מתסמונת. בהתאם לחומרת התסמינים והתקדמות המחלה, יתכן שמומלץ יהיה להעביר את הילד לבית ספר המפעיל תכניות מותאמות לילדים עם צרכים מיוחדים.

הכישורים והיכולות של ילדים אלו משתנים במידה רבה, אך רובם מפתחים עם השנים את הכישורים המסייעים להם לחיות באופן עצמאי או בסביבות קבוצה תומכות, ויכולים אף להיות מועסקים במקומות עבודה שונים.

תמיכה להורים

לידת ילד הסובל מתסמונת עשויה להיות חוויה מפחידה ובודדה, במיוחד בהתחלה. אך המשאבים המקצועיים הרבים זמינים וקיימים, ומומלץ להושיט יד ולקבל את התמיכה להם זקוקים ההורים.

למידת הנושא. יש לקרוא את הספרות המקצועית העוסקת בתסמונת ממנה סובל הילד, להתייעץ עם רופא הילדים ועם פסיכולוגית משפחתית.

בניית מערכת תמיכה. מומלץ להשתתף בקבוצות תמיכה העוסקות בהורות לילד עם תסמונת, כך שניתן יהיה ללמוד מניסיונם של משפחות אחרות המתמודדות עם אותו מצב, לקבל או להעניק עצות, ובעיקר לקבל את התמיכה בידיעה שההורים אינם נאבקים לבדם במערכה. איש מקצוע מומחה מתחום בריאות הנפש מנחה את מפגשי הקבוצה ומוסמך לייעץ בנושא.

שמירת הבריאות הנפשית. ההורים צריכים לזכור לדאוג גם לעצמם. במצב של תשישות נפשית ופיסית, לא ניתן יהיה לסייע לילד. לכן מומלץ להקדיש זמן לפעילויות אהובות, מנוחה, מפגשים חברתיים וזמן איכות זוגי ואישי.

טיפוח מערכת היחסים הזוגית. יש לפנות זמן איכות לטיפוח הזוגיות. למצוא שמרטף אמין ואהוב, ולדאוג גם לילדים האחרים, לעקוב אחר פעילויותיהם ולנסות למצוא גם זמני לבילוי משפחתי קרוב לעיתים קרובות ככל הניתן.

תמיכה מקצועית. אם ההורים מוצאים את עצמם שקועים במערבולת הטיפול בילד הסובל מהתסמונת, והם מותשים, מדוכאים, או אינם מסתדרים עם המצב, מומלץ לקבל תמיכה פסיכולוגית. הורות לילד הסובל מנכות נפשית עשויה להיות מלחיצה ביותר, ולסכן את מערכת היחסים. מטפלת משפחתית מוסמכת מסייעת להורים להתמודד עם הבעיות השונות.

יהודית לוי
פסיכותרפיסטית
טיפול פרטני זוגי ומשפחתי

 

נייד: 052-3510381

מייל: judlevy08@gmail.com

בניית אתר - קידום פלוס