יהודית לוי פסיכותרפיסטית טיפול פרטני זוגי ומשפחתי

אין צורך לקבל בירושה טעויות משפחתיות

רוב הזוגות, אפילו בלי להבין זאת, ממשיכים את דוגמת הנישואין שנקבעה על ידי הוריהם, לטוב או לרע. אך אנשים רבים גדלים עם דוגמאות, שלא קיימות במציאות, של נישואין מאושרים. כשהם מפתחים זוגיות משלהם, הם מבקשים לשכפל את הזוגיות של הוריהם, האידיאלית בעיניהם, תוך שהם מתעלמים מהטעויות אותן ביצעו הוריהם, או מעדיפים שלא להיות מודעים אליהן.

התבוננות בנקודת מבט חדשה ומפוכחת על הזוגיות הנוכחית, תוך נקיטה במאמצים מכוונים, בני זוג יכולים לבנות נישואין על בסיס מוצק, במקום לנסות לשחזר זיכרונות. הטיפים הבאים מסייעים בתהליך.

 

לשחרר וליצור

מציעה תשע משימות פסיכולוגיות המסייעות לזוגות ליצור נישואין נצחיים. לדבריה, זוגות נשואים חייבים להתנתק מבחינה רגשית מילדותם, להתחייב למערכת היחסים שלהם ולבנות קשרים חדשים עם משפחתם החדשה.

התנהגות זו אין פירושה חוסר כבוד להורים, אלא פעולה מתוך הבנה שהעבר אינו תואם תמיד את ההווה. על מנת שהנישואין יצליחו, בני זוג צריכים להיות מכוונים להחלפת מסרים שליליים עם מסרים חיוביים. מצד שני, זוגות שהוריהם עדיין נשואים, מחזיקים בהיבטים בריאים של התהליך, והרצון לשמור את הזוגיות לטווח הארוך, מקבל עדיפות ראשונה כשמבקשים לבנות משפחה חדשה.

 

חיבוק החיובי ודחיית השלילי

ואכן, כשאנשים מתבוננים על יחסי הנישואין של הוריהם, הם נוטים לדמיין גן עדן. אך ההתבוננות המפוכחת היא לזהות גם את העשבים השוטים בגן העדן הזה, להבין מה היה טוב ומה היה פחות טוב, ומהן ההשלכות.

לאנשים המגיעים מבתים הרוסים, אין דוגמאות חיוביות רבות לבחור מתוכן, וכשהם נשארים במערכות יחסים שליליות, הם עושים זאת מתוך אינסטינקט, כי כך הם יודעים, וכך הם ראו, וכך עשו הוריהם.

לעיתים דחיית ההיבטים השליליים מחייבת פנייה לקבלת סיוע חיצוני, כגון ייעוץ זוגי, כדי לא לשוב על הרגלים שאינם בריאים אותם למדו אנשים מהוריהם. טיפול זוגי מסייע לזוגות לבנות משפחות בריאות, ומלמד את בני הזוג להתנתק מהמסרים הרעים שקיבלו מהוריהם אודות זוגיות, לחבק את המסרים החיוביים, ולשכפל אותם.

 

דפוסים יציבים של זוגיות

אנשים המתבוננים על הוריהם הנשואים למעלה מארבעים שנים, וחיים באושר ואושר עד עצם היום הזה, מתבוננים עליהם בהערצה ומייחלים בליבם שזוגיות כזו תהיה גם מנת חלקם. החוכמה של זוגיות ארוכת שנים זו, היא בדרך כלל תקשורת, משהו שכל זוג צריך לקיים כראוי על מנת להחזיק זוגיות לטווח הארוך.

הימנעות מחזרה על טעויות ההורים, מתאפשרת באמצעות איתור מודל לחיקוי נישואין בריאים או התייעצות עם מדריכים שצלחו את הזמנים הרעים ויודעים להדרים כיצד לנווט את קשיי חיי הנישואין. לעיתים קרובות פירוש הדבר הוא יצירת מערכת יחסים על פי מודל חדש, אישי. כזה שמותאם לתפיסת העולם של שני בני הזוג.

יחסי ילדים עם הוריהם מאופיינים במודל הראשון והעיקרי לאהבה. לעיתים נישואי ההורים עשויים להשפיע באופן שלילי על הבנת הילדים את הזוגיות שלהם, אך הכישלונות בחיי הנישואין של ההורים אינם צריכים לקבוע את תוצת הזוגיות של הילדים. ניתן לבחור ללמוד מהעבר, אך לא לשוב עליו אם המודל אינו תואם את החיים של היום או את אופי בני הזוג, רצונותיהם וחלומותיהם לעתיד.

יהודית לוי
פסיכותרפיסטית
טיפול פרטני זוגי ומשפחתי

 

נייד: 052-3510381

מייל: judlevy08@gmail.com

בניית אתר - קידום פלוס