יהודית לוי פסיכותרפיסטית טיפול פרטני זוגי ומשפחתי

תגובות טראומטיות לתקיפה מינית​

התעללות מינית היא סוג מיוחד של טראומה בשל החדרה מרושעת של תחושת הבושה אצל הקרבן. כשמדובר בהתעללות מינית בילדות, הקרבנות צעירים מכדי לדעת איך לבטא את ההתרחשות, ואינם יודעים כיצד לבקש עזרה. כשההתעללות אינה מטופלת כראוי, היא עלולה להפוך לתסמונת פוסט טראומטית (PTSD), ולהשפיע באופן של דיכאון וחרדה.

טראומה הנובעת מהתעללות מינית היא תסמונת המשפיע על הקרבן ובני משפחתו, ועל החברה בכלל. הטרדה מינית ואונס הם מושגים הנתפסים כמקור לבושה, והתרבות של היום נוטה לדכא את המידע הסובב מקרים אלו. התעללות מינית היא סוגיה דמוקרטית אמיתית, המשפיעה על ילדים ומבוגרים ממוצאים אתניים נרחבים, מעמדות חברתיים-כלכליים שונים, שיטות חינוך, דתות, וקווים אזוריים רבים.

 

הבנה מדויקת של התעללות מינית

ניצול קטין או מבוגר לצורך שימוש ארוטי, בין אם הוא פיסי או רגשי, הוא ניצול מיני במובן המלא ביותר של המונח, גם אם לא מתקיים מגע גופני. חשוב להבחין שההגדרה קובעת התעללות מינית גם אם נקבע כי לא התקיים מגע מיני בפועל.

קרבנות התעללות מינית נוטים להמעיט בחשיבות או עוצמת האירוע, על מנת שלא להתמודד עם ההשלכות הפיסיות והנפשיות, אך חיוני להכיר בעובדה שהתעללות מגיעה בצורות רבות ובמגוון צבעים, וכל התעללות היא שלילית.

 

השלכות התעללות מינית

ההשפעה הנפוצה ביותר של התעללות מינית היא ללא ספק הפרעת דחק פוסט טראומטית. התסמינים עשויים להתרחב ולהופיע בבגרות, ולהתבטא בהתנהגות נסוגה, שחזור האירוע הטראומטי, הימנעות מנסיבות המזכירות את האירוע, ותגובה פיזיולוגית נסערת.

השפעה נוספת של התעללות מינית היא שהילדים הסובלים מההתעללות בגיל מוקדם, עשויים בבגרותם להיות פעילים יתר על המידה מבחינה מינית. בעיות של הפקרות מינית והערכה עצמית ירודה הן תגובות נפוצות להתעללות מינית מוקדמת. גם התמכרות לסמים ואלכוהול או הפרעות אכילה הם תוצאה נפוצה של התעללות מינית.

חיוני שכל קרבן להתעללות מינית יפנה לקבלת ייעוץ פסיכולוגי לשם הקטנת או מניעת תסמיני הפרעת דחק פוסט טראומטית. הייעוץ מסייע אף להפחתת אפשרות חזרה על דפוס פוגעני מצד הקרבן.

 

דיכאון

קיימות תגובות רגשיות ופסיכולוגיות רבות שקרבנות אונס ותקיפה מינית עשויים לחוות. התגובה הנפוצה ביותר היא דיכאון. מונח זה עשוי להיות מבלבל, שכן תסמינים רבים מתבטאים בקרב אנשים כמו תגובות נורמאליות לאירועים. בשלב מסוים זה או אחר, כל אדם מרגיש עצוב או מדוכדך. זה גם אומר כי הכרת דיכאון יכולה להיות קשה לאבחון, שכן ניתן לייחס את התסמינים בקלות לסיבות אחרות.

דיכאון הופך למשהו שהוא יותר מסתם רגשות נורמאליים של עצב, כשהתסמינים ממשיכים למעלה משבועיים. לכן אם אדם חווה תסמיני דיכאון רבים, במהלך מספר שבועות, כדאי לשקול התייעצות עם פסיכולוג ולקבל סיוע להתמודדות עם החווית הרגשיות. מצב זה עשוי להשפיע על כל האנשים בכל הגילאים, המינים, הגזעים, המוצאים האתניים או הדתות. דיכאון אינו סימן לחולשה, ואינו משהו שאדם יכול לגרום לו בעצמו פשוט לחלוף.

יהודית לוי
פסיכותרפיסטית
טיפול פרטני זוגי ומשפחתי

 

נייד: 052-3510381

מייל: judlevy08@gmail.com

בניית אתר - קידום פלוס