יהודית לוי פסיכותרפיסטית טיפול פרטני זוגי ומשפחתי

תסמונת הקן הריק וגירושין​

תקופת אמצע החיים, לאחר שהילדים עוזבים את הבית, מביאה עמה שינויים רבים.

גם אם הנישואין חזקים ויציבים, מתחילות התמודדויות הכרוכות בשינויי הורמונים, שינויים גופניים ושינויים בחיי המשפחה. אם וכאשר מוסיפים לתערובת זו גם גירושין, מקבלים מתכון לשינויים די משמעותיים במצב הרוח.

 

בני זוג רבים סבורים כי יש להם עוד זמן רב עד שיתחילו להרגיש בתסמונת הקן הריק. הם סבורים שבית ריק מילדים יאפשר להם ירח דבש שני ארוך. למרבה הצער, ואם לא משגיחים היטב על מערכת היחסים, הנחה זו מתבררת כשגויה.

 

המעטפת המשפחתית

במשך מעט למעלה משני עשורים, בני זוג מתמזגים לתוך המשפחה. ההורים עובדים, הילדים לומדים, הבית נקי, והארוחות מבושלות, ללא קשר לתקציב ההכנסה. גם אם ההורות אינה מושלמת, במרבית המקרים היא מתפקדת.

 

כשבני זוג נשואים למעלה מעשרים שנים, הם מניחים כי גירושין הם מחוץ לתמונה עבורם. הם מדמיינים את שנות הזהב ביחד, אורגים תכניות לפעילויות משפחתיות וחולקים זיכרונות משותפים. אך אז מגיעה המציאות וטופחת על פניהם.

 

גירושין בגיל מבוגר יכולים להיות הלם לבני הזוג. לילה אחד הם עדיין אוהבים, ובוקר אחד מתנפץ התא המשפחתי המסודר והנעים. הסיבות יכולות להיות שונות ומגוונות. אחד מבני הזוג בגד, אחד מהם, או שניהם, משועממים, מבט לאחור על החיים עשוי להוביל למסקנה שיש צורך בשינוי או כל סיבה אחרת המובילה את בני הזוג להרגיש כאילו חייהם הסתיימו.

 

תסמונת הקן הריק עשויה להוות מכה לחיי הנישואין. שיווי המשקל הנפשי מתערער, ובני הזוג מתחילים לחפש שיטות להתגבר על התופעה החדשה, ועל תחושת הבדידות המפתיעה. הורים סבורים כי הורות היא התפקיד החשוב ביותר שלהם, אך ברגע שהילדים עוזבים את הבית, תחושת המטרה והחשיבות העצמית משתנה. פתאום מתברר שעיקר המאמצים הופנו יותר לגידול מאושרים ופחות לשימור חיי נישואין מוצלחים. בנקודה זו, עשויה להתערער תחושת הסיפוק האישי.

 

טיפול זוגי למשבר נישואין בגיל מבוגר

מטרת הטיפול היא לסייע לזוגות נשואים להבין את הגורמים למשבר, לגלות מודעות להיבטים הרגשיים של כל אחד מהצדדים, ולמנוע את הגירושין על רקע תסמונת הקן הריק, או לעבור את הפרידה בצורה החלקה ביותר. הטיפול מסייע לבני הזוג להתבונן מחדש על האנטומיה של הנישואין, לתת את הבמה לביטוי הקשיים, ולהתגבר עליהם.

 

במהלך הטיפול לומדים בני הזוג להתמודד עם השלכות הפרידה על הרגלי החיים שנבנו לאורך שנים ארוכות. אנשים מבוגרים מתקשים יותר לשנות את מסגרות החיים המוכרות להם, ועשויים להירתע מהצורך לרכוש מערכות חברתיות חדשות ואולי להתחיל הכול מחדש. טיפול זוגי קצר מועד מסייע בנקודה זו, בהנחה שהצורך בגירושין עדיין קיים, להתמודד עם תחושת הבדידות ולמנוע דיכאון.

בין אם במהלך הטיפול מתקבלת החלטה להישאר ביחד או להמשיך בתכנית הגירושין, חשוב לתאם ציפיות, למנוע תסכולים, ולהתאים את החשיבה למציאות. כל תקווה שעדיין קיימת לשיקום מערכת היחסים הזוגית, נבחנת בקפידה במהלך הטיפול ופתרונות שונים מקבלים במה

יהודית לוי
פסיכותרפיסטית
טיפול פרטני זוגי ומשפחתי

 

נייד: 052-3510381

מייל: judlevy08@gmail.com

בניית אתר - קידום פלוס