יהודית לוי פסיכותרפיסטית טיפול פרטני זוגי ומשפחתי

פסיכותרפיה: מיתוסים מול מציאות​

כשכל הידוע על פסיכותרפיה מגיע מהטלוויזיה או מהסרטים, יתכן שאדם יחזיק במספר רעיונות מוטעים לגבי המתרחש בקליניקת הטיפול הפסיכולוגי. לכן מומלץ לוודא את המציאות במקום להחזיק במיתוסים, כך שניתן יהיה ליהנות מכל סוג פסיכותרפיה זמינה.

 

 

 

טיפול פסיכולוגי הוא בשביל “אנשים שלא בנורמה”לא נכון. אנשים מבקשים לקבל טיפול פסיכולוגי כתוצאה ממגוון בעיות הקשורות לחיי היומיום. חלקם מבקשים לטפל בדיכאון, חרדה או שימוש בסמים, בעוד שאחרים מעוניינים לקבל סיוע להתמודדות עם בעיות חיים משמעותיות, או שינויים בהתנהגויות.

 

אחרים זקוקים לתמיכה בהתמודדות עם אחריות הורית, איזון בין קריירה למשפחה, התמודדות עם מחלה רפואית, שיפור מיומנויות מערכות יחסים או התמודדות עם לחצים אחרים המשפיעים על כולם. כל אדם יכול להפיק תועלת מטיפול נפשי ולמצוא פתרונות טובים לבעיותיו.

 

קבלת עזרה לבעיות נפשיות מעידה כיום על סימן לתושייה. בעיות רגשיות עלולות להתבטא בתסמינים פיסיים, ולהיפך, מחלה עלולה לפתח בעיות רגשיות. לכן הכרה בערך הטיפול הנפשי, היא הצעד הראשון לשיפור והתמודדות עם בעיות חיים רבות.

 

התייעצות עם בני משפחה או חברים יעילה בדיוק כמו טיפול פסיכולוגי

תמיכה משפחתית וחברתית חשובה ביותר להתמודדות עם בעיות שונות, אך טיפול פסיכולוגי מציע הרבה מעבר. הטכניקות השונות המשמשות בפסיכותרפיה התפתחו במשך עשרות שנות מחקר והן מציעות כיום הרבה מעבר ל”דיבור והקשבה”.

 

במהלך הטיפול, ניתן לזהות דפוסי התנהגות או חשיבה שגויים, אותם לא יצליחו לזהות הקרובים לאדם הסובל מבעיות נפשיות, או שאין להם את הכלים להבחין בהם. במהלך הטיפול ניתן להתמקד בבעיות ממקום ניטראלי שאינו שיפוטי וכמובן אינו מעורב יתר על המידה.

 

“אני לא צריך לחטט בבעיות שלי עם ההורים, והשפעתם על חוויות הילדות שלי”

אחד ממרכיבי הפסיכותרפיה הוא חקר חוויות ילדות ואירועים משמעותיים המשפיעים על החיים בבגרות. קישור המידע מהרקע המשפחתי מסייע להבנת התפיסות והרגשות, שיטות התמודדות נוכחיות או בחינת הדפוסים שהתפתחו.

 

יחד עם זאת, במקרים מסוימים, ניתן, במסגרת הטיפול, להתמקד במיוחד בבעיה או במשבר הנוכחיים שהובילו לטיפול, מבלי להתעמק בעבר. המטופל לומד כיצד לשלב שיטות שונות ולהשתמש בכלים המסייעים לו לשנות מחשבות נוכחיות או התנהגויות אשר תורמות לבעיותיו.

 

“החשיבה החיובית שלי פותרת לי את כל הבעיות”. אנשים רבים נוטים לנסות לפתור את בעיותיהם בעצמם במשך שבועות, חודשים או אפילו שנים, אך ללא הצלחה. ההחלטה להתחיל טיפול פסיכולוגי אינה מעידה על כישלון. התקפי דיכאון או חרדה, למשל, אינם ניתנים לריפוי עצמי. האומץ להושיט יד ולהודות בצורך בעזרה מעיד על כוח ולא על חולשה.

 

פסיכותרפיה זה לכל החיים. כל אדם מתקדם בקצב שונה בטיפול פסיכולוגי, והתהליך הוא אישי מאוד. מטרות הטיפול נקבעות בתחילת המפגשים, במהלך פיתוח תכנית עבודה. המטרה היא העצמת יכולת התפקוד האישי.

סודיות הטיפול היא המלצה בלבד. לא באמת מקפידים עליה. ממש לא נכון. פסיכולוג מחויב לכללי סודיות. רק המטופל עצמו רשאי לשחרר את רשומותיו הבריאותיים לחשיפה בפני זרים. היחידים שיודעים על מפגשי הטיפול הם המטופל, המטפל ואנשים שקיבלו את האישור בכתב לדבר עם הפסיכולוג כגון בני משפחה, רופא כללי, או מעסיק הזקוק לאישור בריאות הנפש לפני העסקה. כללי הסודיות הם נוקשים ולא הוקמו באקראי ובקלות דעת. מטרתם להגן על המטופל ולאפשר לו צמיחה נפשית.

יהודית לוי
פסיכותרפיסטית
טיפול פרטני זוגי ומשפחתי

 

נייד: 052-3510381

מייל: judlevy08@gmail.com

בניית אתר - קידום פלוס