יהודית לוי פסיכותרפיסטית טיפול פרטני זוגי ומשפחתי

טיפול זוגי להסרת הבעיה ממערכת היחסים​

טיפול זוגי הוא גישה טיפולית המתמקדת בהבנה כיצד סיפורי החיים האישיים של כל אחד מבני הזוג מבוססים על השפעות מהחברה, התרבות והפוליטיקה, וכיצד גורמים אלו עשויים ליצור בעיות במערכות יחסים של אדם עם עצמו ועם בן או בת זוגו.

בשילוב הגישה הפוסט מודרנית של “אין אמת אובייקטיבית”, טיפול זוגי מאמין שהחיים בנויים מסיפורים רבים המתקשרים זה עם זה ויוצרים רשת חוויות וזיכרונות. במהלך הטיפול, המטפל עובד עם המטופל על “שכתוב סיפור חייו”, עד שהוא מרגיש שיש לו את הכוח לכוון את חייו בדרך בריאה ושלווה יותר.

טיפול זוגי משתמש גם בשיטת “החצנת הבעיה”, שהיא דרך להסרת הבעיה מתוך העצמי והתבוננות עליה כעל נושא נפרד המשפיע על המטופל באופנים שהוא אולי אפילו אינו מבין. זהו אחד ההיבטים הדינמיים והמרפאים ביותר של התהליך.

במערכות יחסים, סיפורי החיים של כל אחד מבני הזוג משותף באינטראקציה עם בן הזוג השני, והמורכבות והעומק של הדרכים שכל אחד מהם בוחר לחיות את חייו, מוכפלים במערכת היחסים. לדוגמא, אם המשפחה של אחד מבני הזוג נאבקה עם ביטחון כלכלי במשך שנים רבות, הוא שורד באמצעות למידת ניהול תקציב וחיים צנועים, היות ויש לו סיפור שנכתב על הישרדות, אחריות לגבי כסף, וחשיבה מורכבת על כל החלטה. בן הזוג השני הגיע אולי מרקע שונה לחלוטין וסיפור חייו לא היה כרוך בצורך ללמוד כיצד להתנהל בזהירות עם כסף.

רקעים אלו, הטבועים באנשים, עשויים לנווט את הדרכים בהם הם מתייחסים בחייהם הבוגרים אל בני זוגם כשמדובר בכסף. גישת הטיפול היא לאפשר לבני הזוג לחקור את השפעות החברה והתרבות לגבי ניהול כספים ככל שהם מתבגרים, כך שיוכלו לשתף פעולה על מנת לכתוב סיפור חדש על הדרך בה הם היו רוצים לחוות ניהול כספים כזוג.

 

“כבר ניסינו הכול”

פעמים רבות, זוגות מגיעים לטיפול ממוקד בבעיה. הם כבר “ניסו הכול” והטיפול הוא הנשימה האחרונה בה הם נוקטים להצלת מערכת היחסים. טיפול זוגי מציע חשבון ישר מאוד בשלב זה. שימוש בטיפול נרטיבי להחצנת הבעיה הוא התערבות חזקה מאוד שמעלימה לחלוטין את משחק ההאשמה.

דרך חקירת סיפורם של בני הזוג, המטפל לומד מה היא הבעיה הבסיסית. לעיתים קרובות מתברר שהבעיה אינה הדבר הראשון אותו מציגים הזוג כגון בעיות הסובבות סקס, כסף, ואחריות הורית. נדרשת עבודה רבה על מנת למצוא את הרגשות הבסיסיים המצויים מתחת לסיבות הגלויות.

בני הזוג מציגים אולי סוגיות של קנאה וחוסר יושר, אך לאחר פגישה או שתיים מתברר כי כל אחד מהם מרגיש בודד במערכת היחסים. באמצעות הסרת ה”בדידות” ושימוש בה כישות נפרדת במערכת היחסים, שני בני הזוג יכולים לראות את הזוגיות שלהם כמשותפת, הם מבינים שאינם לבד, ולכן אינם צריכים להרגיש אשמים או מבוישים לגבי רגשותיהם. בהמשך הטיפול, ניתן לעבוד על הבנת הצעדים אותם יכול כל אחד מבני הזוג לקחת כזוג כדי להפחית את ההשפעות החזקות והמסוכנות של נסיגה במערכת היחסים.

זוהי רק טעימה של מספר מההיבטים המעניינים של טיפול זוגי, המסייע לזוגות לרפא את הפצעים ולהתחיל לכתוב סיפורי חיים חדשים ומשחררים יחד. כשאדם מסוגל להרגיש שהוא אינו הבעיה, שהוא אינו הבעלים שלה, ושהבעיה אינה מהווה גירעון שלו או של מערכת היחסים, שני בני הזוג יכולים להתחיל לאמץ פתרון ממוקד במקום לחיות חיים חדורי מנטאליות רעילה.

יהודית לוי
פסיכותרפיסטית
טיפול פרטני זוגי ומשפחתי

 

נייד: 052-3510381

מייל: judlevy08@gmail.com

בניית אתר - קידום פלוס