יהודית לוי פסיכותרפיסטית טיפול פרטני זוגי ומשפחתי

יתרונות הטיפול הזוגי​

כולנו יודעים שקשרים רומנטיים פירושם עבודה קשה. כמו מכוניות גם מערכות יחסים דורשות תחזוקה שוטפת כדי לשמור שהן יעבדו היטב ואם ישנה בעיה, מוטב לתקנה מיד כדי להימנע מסיבוכים נוספים בהמשך הדרך.

 

בדרך כלל אנחנו מסוגלים לבצע את התחזוקה הבסיסית ואפילו חלק מהתיקונים בעצמנו, ודברים נוטים להיות בסדר. בפעמים אחרות, למרות מאמצינו הטובים ביותר, אנחנו צריכים להסתמך על מקצוען כדי שיבחן על הדברים ויציע לנו אפשרויות לפתרון הבעיות.

 

כשזה נוגע לדברים שאנחנו נוטים להעריך הכי הרבה בחיים- מערכות היחסים שלנו- אנחנו לרוב נמנעים מלנקוט פעולה עד לאחר שהדברים הופכים לחמורים הרבה יותר, ואולי אף חסרי תקנה.

 

למרבה הצער, הרבה זוגות מגיעים ליעוץ זוגי רק לאחר שנזק משמעותי כבר נגרם – דפוסי מערכות יחסים סתגלניים הפכו למושרשים, החיבור הרגשי בין בני זוג הוחלש בצורה חמורה, ישנה רמת טינה גבוהה הודות לריבי עבר שלא נפתרו, והרשימה ממשיכה הלאה והלאה.

 

מחקרים מצביעים על כך שהזוג הממוצע אומלל למשך שש שנים לפני שהם פונים לתרפיה זוגית.

אין זה אומר כי טיפול זוגי אינו יכול להועיל בפתירת בעיות ישנות, עם זאת, זה יהיה טיפול הרבה יותר מאתגר שצורך זמן והשתדלות, ודורש מחויבות ומאמצים רבים מצדם של שני בני הזוג.

 

תפיסות מוטעות לגבי מהו טיפול זוגי ומה מטרתו יכול גם כן להניע זוגות מחיפוש עזרה עוד בשלבים המוקדמים. חלקם עלולים לחשוב שתרפיה זוגית נועדה אך ורק לבעיות רציניות המשפיעות על מערכת היחסים, כמו בגידה או התמכרות. אחרים יכולים לראות זאת רק כמאמץ אחרון לפני ההחלטה לסיום הקשר. חלק חושבים על זה כדרך לכפות על השותף שלהם להשתנות כי הם “הבעיה”.

מהי תרפיה זוגית?באופן כללי, תרפיה זוגית היא סוג של פסיכותרפיה שבה מטפלת עם ניסיון קליני עובדת עם זוגות. לרוב מטפלת נישואים ומשפחה, עוזרת לשני אנשים המעורבים בקשר רומנטי לקבל הארה על מערכת היחסים שלהם, פותרת ריבים ומשפרת את הסיפוק מהקשר תוך כדי שהיא מנצלת מגוון של התערבויות טיפוליות.

 

למרות שתרגול בפועל של טיפול זוגי עשוי להשתנות בהתאם לאוריינטציה התיאורטית של המטפלת, כל טיפולי הזוגות נוטים לכלול את האלמנטים הבאים:

 

מיקוד על בעיה ספציפית (לדוג’ בעיות בתפקוד המיני, התמכרות לאינטרנט, קנאה)השתתפות פעילה של המטפלת בתיקון הקשר עצמו, ולא בכל פרט בנפרד.התערבויות ממוקדות, פתרון לשינוי התנהגות בשלבים הראשונים של הטיפול.קביעה ברורה של מטרות הטיפול. 

 

תרפיה זוגית תתחיל לרוב עם ראיון סטנדרטי: שאלות הנוגעות להיסטוריה של מערכת היחסים כמו גם חקירה לגבי מוצאו המשפחתי של כל אחד מבני הזוג, ערכיהם ורקעם התרבותי.

 

המטפלת עשויה להשתמש במספר הפגישות הראשוניות להתערבות במשבר, אם צריך. בשלב הבא המטפלת הזוגית תסייע לזוג לאפיין את הבעיה העיקרית במערכת היחסים, לקבוע את מטרות הטיפול ולתכנן את מבנה הטיפול.

 

במהלך שלב התרפיה, המטפלת תעזור לזוג לקבל השגות על הדינמיקה המשמרות את הבעייתיות בקשר, בזמן שתעזור לשני בני הזוג להבין את מקומו של כל אחד מהם באינטראקציות הלא-מתפקדות, מתוך מאמץ לעזור להם לשנות את הדרך בה הם רואים את הקשר ואחד את השנייה.

 

למרות שקבלת התובנה היא חשובה, היבט חשוב נוסף של תרפיה זוגית כולל שינוי התנהגויות. לעיתים קרובות, מטפלי זוגות יקצו לבני הזוג משימות בית ספציפיות כדי ליישם את הכישורים שהם למדו במהלך הטיפול. רוב הזוגות יכולים לצאת מהטיפול הזוגי כשהם בעלי תובנה על דפוסי מערכת היחסים שלהם, בעלי הבעה רגשית גבוהה יותר וכשהם מפתחים את הכישורים הנחוצים להם לתקשורת ולפתרון בעיות עם השותפים שלהם בדרך יעילה יותר.

 

למי זה נועד?

כפי שצוין קודם, טיפול זוגי מביא תועלת לכל סוג של מערכת יחסים, גם עם הזוג הוא צעיר, מבוגר, יוצא לדייטים, מאורס או נשוי. לדוגמה, זוג מאורס וטרי עשויים למצוא ייעוץ טרום-נישואים כהזדמנות שלא תסולא בפז בנוגע לציפיות ממערכת היחסים שלפני החתונה. זוג שביחד כבר 25 שנה, יכול לגלות שטיפול זוגי הוא דרך יעילה בשבילם להחזיר את הריגוש והרומנטיקה לקשר שלהם שנעדרו לאחרונה.

 

טיפול זוגי יכול להיות יעיל בפתירת בעיה עכשווית או מתמשכת, במניעת החרפת הבעיות או פשוט “בדיקה כללית” לזוג נורמלי ומאושר שבמקרה חווה תקופה של תמורות או לחץ. תחומים נפוצים לדאגה מטופלים ביעוץ זוגי, כולל בעיות פיננסיות, הורות, סקס, בגידה, חמים וחמות, מחלות כרוניות, עקרות, הימורים, שימוש בחומרים, קור רגשי וריבים תדירים.

יהודית לוי
פסיכותרפיסטית
טיפול פרטני זוגי ומשפחתי

 

נייד: 052-3510381

מייל: judlevy08@gmail.com

בניית אתר - קידום פלוס