יהודית לוי פסיכותרפיסטית טיפול פרטני זוגי ומשפחתי

טיפול נפשי לחרדה​

חרדה מוגדרת כתחושה לא נעימה של חשש מהעומד להתרחש כאשר לא קיים גירוי חיצוני מוגדר הנראה לעין, והיא מהווה את אחת הסיבות הנפוצות ביותר להגיע לטיפול נפשי. רמה מסוימת של חרדה היא מצב נורמאלי, אך חרדה מוגזמת עלולה לפגום במערכת יחסים, לעורר בעיות שינה, לשנות הרגלי אכילה, להגיע לביצועים ירודים בעבודה ובלימודים, ופוגמת בכל תחומי החיים.

 

מצב נפשי של חרדה מתבטא במספר אופנים, כולל פוביות, אובססיביות כפייתית והתקפי פאניקה, והיא קשורה לעיתים קרובות עם דיכאון. אנשים רבים סובלים מחרדה אולם כאשר החרדה לא פוסקת או שההתקפים שלה הולכים וגוברים זהו מצב שמקשה על התפקוד ומצריך טיפול. חרדה מוגזמת עלולה אף להיות תסמין של לחץ פוסט טראומטי.

 

מהו טיפול נפשי לחרדה?

כאשר אנשים חווים רמה גבוהה ולא נוחה של חרדה, הם פונים לטיפול נפשי, על מנת שלא לצרוך תרופות כפתרון קבע. תהליך הטיפול מסייע למטופל להבין את מקור החרדה ולרפא אותו. בתהליך של התמקדות פנימית, יכול המטופל להבין לפענח ולשנות את מצבו.

 

לעיתים חרדה נובעת כתוצאה מקיטוב פנימי, לעיתים היא תוצאה של טראומה שלא נפתרה ומותירה את האדם במצב פיסיולוגי של עוררות מוגברת, אשר בו חוויות מסוימות מפעילות מחדש טראומה ישנה, כפי שקורה לעיתים קרובות עם דחק פוסט טראומטי.

 

לעיתים נובעת חרדה מתוצאות חוסר, או חוסר ידע בהרגעה עצמית. חרדה עשויה להיות תורשתית במידה מסוימת, וחלק מהאנשים עלולים לפתח חרדה יותר מאחרים בתגובה לאירועי חיים. קיימות סיבות פסיכולוגיות ורגשיות אחרות לחרדה, אך תהיה הסיבה אשר תהיה, ניתן לטפל בחרדה באמצעות טיפול נפשי ולהגיע לתוצאות יעילות ומשביעות רצון.

 

תסמינים פיסיים של חרדה

אנשים הסובלים מחרדה עלולים לחוות תסמינים גופניים, הכוללים:

תנועת יתררעדזיעה בכפות הידייםדופק מואץנדודי שינהבחילותקשיי נשימה.חרדה מתרחשת כאשר תסמינים גופניים אלו מתבטאים באופן עוצמתי וחריף, והם דומים לעיתים לתסמיני התקף לב.

 

חרדה והנפש

חרדה עלולה לכלול מחשבות, דאגות, מרוץ נפשי של אשמה מוגזמת, מחשבות מפחידות מוגזמות, אובססיות וחשיבה מאגית. חרדה עלולה להיות כרוכה בתחושות פחד, בלבול, תסכול ולעיתים אף בושה וייאוש. היא גורמת לאדם לחוש מודאג ומתוח.

 

חרדה וחיים חברתיים

אנשים הסובלים מחרדה עשויים להימנע ממגעים חברתיים, בעקבות חוסר יכולתם לשמר יחסים או תעסוקה. עם עלולים לפתח פוביה חברתית ואגורופוביה, המתבטאת בחרדה עזה מהתערבות בציבור ובידוד מאחרים על מנת לשמור על מצב רוח יציב.

 

טיפול קוגנטיבי התנהגותי לחרדה

טיפול קוגנטיבי התנהגותי (CBT) מבוסס על ראיות המוכיחות כי אנשים הסובלים מהפרעת חרדה כללית, מביעים אמון מוגבל בפתרון בעיותיהם, ושיטות התנהגותיות וקוגנטיביות רבות עשויות דווקא להועיל להם ולסייע בטיפול במעגל דאגותיהם.

 

מטרת הטיפול הקוגנטיבי התנהגותי היא להשיב למטופל את השליטה על תגובותיו ללחץ וגירויי החרדה, ובכך להקטין את תחושת חוסר האונים אשר לעיתים קרובות מלווה בהפרעות חרדה. טיפול זה עובד על העיקרון לפיו ניתן לזהות את המחשבות המייצרות חרדה ולשנותן באמצעות טכניקות שונות המחסלות את תגובת החרדה.

הפרעות חרדה הן כרוניות והישנותן שכיחה, גם לאחר טיפול מוצלח לטווח הקצר. חלק מהמטופלים עשויים להזדקק לטיפול נפשי לטווח ארוך או טיפול אינטנסיבי של שנה לפחות.

 

טיפול נפשי לחרדה באמצעות חשיפה

טיפול זה יעיל במיוחד עבור פוביות פשוטות, פוביות חברתיות, אגורופוביה ותסמונת פוסט טראומטית, והוא מתבצע באמצעות חשיפה אשר יוצרת חרדה מכוונת אצל המטופל באמצעות חשיפה חוזרת ונשנית לאובייקט או למצב המפחיד, או, פשוטו כמשמעו, באמצעות דמיון והדמיה.

 

בשיטת טיפול בחשיפה, המטופל חווה שוב ושוב את החרדה, עד שהאירוע המגרה מאבד בסופו של דבר את השפעתו. שילוב של טיפול בחשיפה באמצעות טיפול קוגנטיבי סטנדרטי, עשוי להיות מועיל במיוחד. גישה זו מסייעת למטופלים הסובלים מהפרעות חרדה, כולל הפרעת דחק פוסט טראומטית.

יהודית לוי
פסיכותרפיסטית
טיפול פרטני זוגי ומשפחתי

 

נייד: 052-3510381

מייל: judlevy08@gmail.com

בניית אתר - קידום פלוס