יהודית לוי פסיכותרפיסטית טיפול פרטני זוגי ומשפחתי

טיפול משפחתי בנתקים במשפחה​

אנשים רבים מדמים את המשפחה כמקור של חום, תמיכה ואהבה. אך משפחות רבות חוות ניתוקים של חלק מבני המשפחה, אשר עלולים להימשך שנים ארוכות ולעיתים אינם מתאחדים שוב. מטפלים משפחתיים נתקלים במקרים של ניתוקים בין ילדים מהוריהם, ניתוקים של ההורים מהילדים, ניתוקים בין אחים, וכל הרכב משפחתי אחר.

 

כל אחד מבני המשפחה חווה עולם ייחודי משלו. טיפול משפחתי מסייע לבני המשפחה להתאחד ולהתגבר על אכזבות ופגיעות מאחד או יותר מבני המשפחה. כאשר בני המשפחה מסוגלים לתקשר ביניהם, הם בונים מערכת תקשורת חיובית אשר אינה בנויה על דרמת דמעות וכעסים. במקרים בהם קיים נתק עם אחד או יותר מבני המשפחה, מומלץ ונחוץ להסתייע בטיפול משפחתי מקצועי.

 

הנתק מהמשפחה עלול להתבטא במגוון דרכים, הכוללים ניתוק רגשי, ניתוק פיזי והתרחקות מהמשפחה. במקרים אחרים, מתבטא הניתוק באמצעות הימנעות משיחות אישיות, קשר או בידוד עצמי מהמשפחה. אנשים מסוימים מוצאים את המשפחה או אחד מבני המשפחה כגורם עיקרי לסבל, כאב ותחושת חוסר ערך וחוסר אונים.

 

הגורמים לנתקים במשפחה

מטפלים משפחתיים מודעים להתקיימות גורמים שונים אשר משפיעים על יכולתם להתגבר על נתקים במשפחה. עוצמת הניתוק ואופיו, כפי שהוא נתפס על ידי כל אחד מבני המשפחה משתנה מאדם לאדם. מטופלים מסוימים חווים את הנתק כעוצמתי במיוחד, עוד שאחרים מייחסים לו עוצמות נמוכות יותר. עוצמת הנתק נקבעת במידה רבה במידת התמיכה הקיימת בין בני המשפחה.

 

סגנון הקשרים הרגשיים הקיימים במשפחה, כגון השתייכות וקרבה, כבוד לצרכי בני המשפחה, אכפתיות, והיכולת להתפייס, משפיעים במידה רבה על רמת הנתק. גם דפוסי התקשורת המתקיימים במשפחה, לפיהם מתקבלים ומועברים מסרים באופן עקבי וברור תוך פתיחות ושיתוף, משפיעים על יכולת החשיבה המשותפת ופתרון קונפליקטים ובעיות. ככל שהתקשורת מאופיינת בהבנה ורגישות הדדית, כך יצליח הטיפול המשפחתי ויסייע ליכולת להתמודד עם משבר הנתק.

 

כיצד ניתן לטפל בנתקים במשפחה?

מטפלים משפחתיים מאמינים כי ניתן לפתור בעיות רבות באמצעות שינוי הדפוסים והיחסים במשפחה. הבעיות המתבטאות דרך אחד או יותר מבני המשפחה, מצביעים למעשה על בעיה נרחבת יותר במערכת המשפחתית, אשר דורשת טיפול ברמה של טיפול משפחתי.

 

הטיפול המשפחתי מערב את בני המשפחה הסובלים מהנתק או הקשורים אליו. בהתאם למצב, ידרשו מגוון פגישות. המטפלת המשפחתית תשקול את אופי המפגשים שיידרשו, עם אחד מבני המשפחה, עם שניים מהם או עם כולם יחד.

 

ככל שהנתק מורכב יותר, כך ידרשו מפגשים פרטניים עם כל אחד מבני המשפה. בנוסף למפגשי הטיפול הכוללים חלק מבני המשפחה המעורבים בנתק, יתקיימו לעיתים מפגשים הכוללים את כל הצדדים.

הסיוע המוגש באמצעות טיפול משפחתי משקם את הקשרים במשפחה, מציע דרכי התמודדות על מנת ליצור איזון מחודש בקשר המשפחתי, ובונה הסכמות חדשות בין בני המשפחה. מומלץ לאפשר את התקיימות הטיפול ולהימנע מהזנחת הקשיים אותם גורם הנתק. המטפלת מגבשת תכנית טיפול המשפיעה באופן חיובי על יחסי בני המשפחה, ובהמשך מובילה בהדרגה את בניית האמון המחודש בתוך המשפחה המורחבת.

יהודית לוי
פסיכותרפיסטית
טיפול פרטני זוגי ומשפחתי

 

נייד: 052-3510381

מייל: judlevy08@gmail.com

בניית אתר - קידום פלוס