יהודית לוי פסיכותרפיסטית טיפול פרטני זוגי ומשפחתי

כיצד עוזר טיפול זוגי בבעיית התמכרות של אחד מבני הזוג?

במצב בו אחד מבני הזוג מושפע מהתמכרות, משפיעה הבעיה למעשה על שני בני הזוג. אך לעיתים, בן הזוג הסובל מההתמכרות, מבולבל או נפגע מההצעה לקבל ייעוץ או טיפול לשיפור הבעיות המתמשכות במערכת היחסים.

הוא סבור כי מעבר “הסערה” בשלום כרוך בהתמקדות טיפולית בהתמכרות עצמה. זוהי סברה שגויה, שכן טיפול זוגי מסייע לשיפור בעיות ביחסים וסולל את הדרך להחלמה מהתמכרות, כמו גם מוביל ליצירת מערכת יחסים טובה יותר.

בעיות במערכת היחסים נדחקות לעתים קרובות הצידה, כשבני הזוג מתמקדים באופן בלעדי בטיפול בהתמכרות עצמה. ייעוץ לבעיות במערכות יחסים מסייע לבני הזוג לחשוף מקורות חדשים לתמיכה, ומעניק לבני הזוג שיטות התנהגות וכלים חדשים לתמיכה הדדית. בן או בת הזוג של אדם הסובל מהתמכרות, זקוק בעצמו לקבלת ייעוץ כדי להבין את האפשרויות העומדות בפניו להתמודד עם לחץ של מערכת יחסים עם אדם מכור, ועל מנת להכין אותו להוביל לשינוי.

 

“הפעלת” ההתמכרות מעידה על בעיות ביחסים

למרות שהתמכרות נראית כמונעת על ידי המכור עצמו, לעתים קרובות היא מצביעה על בעיה ביחסים. בן או בת הזוג שאינו מכור, עלול בטעות לאפשר את ההתמכרות, מה שמוביל לתהליך גמילה קשה יותר. לעתים, התנהגות של אחד מבני הזוג, גם שלא במודע, מאפשרת את המשך ההתמכרות.

לדוגמה, אדם מכור מבקש מבן או בת זוגו לכסות ולחפות על התנהגותו, לאפשר לו משיכת כספים גדולים, או לפתור עבורו בעיות נלוות הקשורות להתמכרות. ייעוץ זוגי מסייע לשני בני הזוג להיות מודעים להתנהגויות אלו, ומעניק להם כלים לשבירת דפוסים שגויים.

 

טיפול זוגי מסייע לעיבוד נושאים רגשיים

קיימים אירועי חיים רבים העלולים להלחיץ מבחינה רגשית, מה שעלול להחמיר את ההתמכרות. נושאים המשפיעים על בני זוג כוללים מוות של הורים או יקירים אחרים, אובדן הריון, או לידת תינוק חדש, שכולם כרוכים במידה משמעותית של הסתגלות רגשית.

 

במצב בו, בנוסף לבעיות החיים סובל אחד מבני הזוג גם מהתמכרות, עלולות בעיות אלו לחזק את ההתמכרות ובן הזוג השני מתמקד בבעיית ההתמכרות, במקום להודות בקיום בעיה במערכת היחסים עצמה. טיפול זוגי מסייע לבני זוג לעבור דרך בעיותיהם הרגשיות הנובעות מהבעיות במערכות היחסים שלהם, בשיתוף מלא ובהדרכת המטפל, מתוך גישה בריאה, שיתוף ותמיכה מלאה.

 

ייעוץ לבעיות ביחסים מסייע לבני זוג לזהות ולפתור בעיות הקשורות להתמכרות עצמה. בעיות הנובעות מהתמכרות עשויות לכלול בעיות משפטיות, הנובעות בעיקר מהתמכרויות לאלכוהול, סמים ומין; בעיות כלכליות הנובעות בעיקר מהתמכרויות לסמים, הימורים וקניות; ובעיות בריאות הקשורות בעיקר לאוכל, אלכוהול ובעיות סמים, ואף למחלות מין, אם ההתמכרות קשורה למיניות. בעוד שבני הזוג עשויים לדבוק בהכחשה כי אינם סובלים מבעיות במערכת היחסים, הטיפול הזוגי מסייע להם לתקן את הבעיות עימן הם אינם מוכנים להתמודד.

 

ההיבט המשמעותי ביותר של טיפול זוגי לבני זוג המושפעים מהתמכרות, הוא טיפול בנזקים הנגרמים למערכת היחסים. אמנם יתכן שבני הזוג מתקשים להכיר ולהודות בבעיות הזוגיות שלהם, אך הריפוי המשמעותי ביותר מגיע מעבודה משותפת והתקדמות דרך הבעיות הקיימות במערכת היחסים. זה כולל התמודדות עם דפוסי שקרים וסודיות, בעיות מהעבר המשפיעות על ההווה, בקשת והענקת סליחה, ושינוי דפוסי ההתמכרות.

יהודית לוי
פסיכותרפיסטית
טיפול פרטני זוגי ומשפחתי

 

נייד: 052-3510381

מייל: judlevy08@gmail.com

בניית אתר - קידום פלוס