יהודית לוי פסיכותרפיסטית טיפול פרטני זוגי ומשפחתי

אלכוהוליזם ונישואין​

התמכרות לאלכוהול יכולה להשפיע על הנישואין באופן משמעותי ומזיק. השתיין מציב בסיכון את רווחתו הנפשית והפיסית, כמו גם את מערכת היחסים והתא המשפחתי. השלכות הקשורות לבריאות הנפשית והפיסית קשורות לכל אחד מבני המשפחה, ועשויות להיות טראומטיות וארוכות טווח.

טיפול זוגי מסייע להבחנה בין הנאה מתונה ממשקה אלכוהול, לבין צורך כפייתי להשתמש באלכוהול לשיפור התחושה. במהלך הטיפול לומד בן הזוג שאינו אלכוהוליסט כיצד לטפל בבן או בת הזוג המכורים וכיצד לסייע להם להתמודד.

 

בן זוג אלכוהוליסט עלול להזניח את בני משפחתו או להתעלל בהם, לרוקן את המשאבים הכספיים וליצור בעיות משפטיות המשפיעות על המשפחה. במהלך הטיפול לומד המכור את השפעת השקרי העצמיים אותם הוא מספר לעצמו, מכיר במחדליו, בשיטות הטיוח בהן הוא משתמש להסוות את התמכרותו, במזעור ההשלכות, המתבטא בתירוצים, האשמת אחרים בשתייתו והמשך השימוש באלכוהול ללא קשר לתוצאות. ילדים נוטים להעתיק התנהגות זו כשהם מתייחסים אל השתיין כאל מודל וגדלים להיות אלכוהוליסטים בעצמם. 

טיפול זוגי  מציע פתרונות התמודדות עם בעיית אלכוהוליזם בנישואין.

 

השפעות ההתמכרות לאלכוהול על שביעות הרצון מהנישואין ואיכותם

מצוקה משפחתית. אלכוהול מגביר את תחושות המצוקה המשפחתית. אנשים בנישואין שבהם אחד מהם או שניהם צורכים רמות גבוהות של אלכוהול, חווים מצוקה או בעיות בחיי הנישואין, יותר מאנשים במערכות יחסים ללא בעיות אלכוהול.

כעס. שביעות הרצון מהנישואין קשורה ביותר ליכולת בני הזוג לתקשר ביעילות, אך שימוש כבד באלכוהול קשור לתקשורת שלילית ועוינת יותר, המאופיינת ביותר ביטויי כעס, ופחות חום ואחדות במערכת היחסים. גורמים אלו מפחיתים את שביעות הרצון של בני הזוג מחיי הנישואין שלהם ויוצרים מתח מוגבר יותר.

אחריות משפחתית יומיומית. אלכוהול מפחית את שביעות הרצון מהנישואין, היות והוא מפחית את יכולת בן הזוג השותה לקחת חלק בפעילות ביתית יומיומית ולגלות אחריות משפחתית. חוסר יכולת זה מוביל ללחץ משמעותי יותר על בן הזוג שאינו שותה, ומפחית את שביעות הרצון מהנישואין.

מצוקה פסיכולוגית. אלכוהול מגביר את המצוקה הפסיכולוגי של בן הזוג שאינו שותה. אלכוהוליזם בנישואין קשור אף לבעיות חברתיות, רגשיות, התנהגותיות ואקדמיות של הילדים, מה שמוביל ליותר מתח במשפחה ופחות שביעות רצון מהנישואין.

 

התמכרות לאלכוהול מגבירה את הסיכון לגירושין

הסיכויים לפרידה או גירושין גבוהים פי שלוש בקרב נישואין או זוגיות בהם אחד מבני הזוג אלכוהוליסט, בהשוואה למערכות יחסים שאינן סובלות מהתמכרות זו. בעיות אלכוהול קשורות לעלייה במקרי האלימות בחיי הנישואין, תקשורת לקויה, ותחושות מצוקה משפחתית המובילים לסיכון גבוה יותר לגירושים.

אחת הסיבות לסבירות מוגברת זו היא שהשתייה משפיעה על כמות הזמן אותה מבלים יחד בני הזוג, במיוחד אם בן הזוג השותה נמצא לעיתים קרובות יותר מחוץ לבית. ככל שבני הזוג מבלים יותר זמן בנפרד, בן הזוג שאינו שותה פחות מרוצה מהזוגיות והסיכון לגירושין גובר.

טיפול זוגי להתמודדות עם אלכוהוליזם בנישואין

אלכוהוליזם אינו בעיה יחידה. לבני המשפחה יש בדרך כלל תפקיד משמעותי ב”סיבות” לשתייה ובתהליך הריפוי. הטיפול מתבצע בנפרד, עם שני בני הזוג ביחד, ואף עם בני משפחה אחרים.

יהודית לוי
פסיכותרפיסטית
טיפול פרטני זוגי ומשפחתי

 

נייד: 052-3510381

מייל: judlevy08@gmail.com

בניית אתר - קידום פלוס